YETİŞKİNLER İÇİN KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

Çürüksüz bir hayat sürmek için koruyucu olarak hangi işlemleri yapmam gerekir?

Ağız ve diş sağlığımız için öncelikli olarak düzenli diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanımı ile altı aylık periyotlarla diş hekimi kontrolleri çok önemlidir.

İyi bir ağız bakımı nasıl yapılır?

 • Özellikle gece uyumadan önce dişlerin fırçalanması asla ihmal edilmemelidir. Günde en az 2 defa, orta sert fırça ile, fırça ıslatılmadan, en az 2 dakika boyunca dişlerimiz fırçalanmalıdır.
 • Diş fırçası, diş ve diş eti birleşimine hafif eğimle yerleştirilmeli ve dairesel olarak hareket ettirilmelidir. Fırça daha sonra bir fırça boyu ilerletilmeli ve tüm diş yüzeyleri yanak ve dil tarafında aynı şekilde fırçalanmalıdır. Çiğneme yüzeyleri ise ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Fırçalama sırasında kanama olursa korkmadan fırçalamaya devam edilmelidir.
 • Bazı hastalarda ağız temizliğinde dişlerin fırçalanması kadar ara yüzeylerin temizlenmesi de önemlidir. Diş ipi uygulaması dişlerin arasına sıkışan gıdaları temizleyeceğinden ara yüzlerde görülen çürüklerin oluşmasını engelleyecektir ayrıca arayüz fırçaları da bu amaçla kullanılabilmektedir. Arayüz fırçaları tek kullanımlık değildir uçları bozulana kadar aynı fırça kullanılabilir.
 • Ağız gargaraları ağız ve diş bakımını desteklemek için kullanılabilirler. Gargaraların verdiği temizlik hissi asla gerçek aktif temizliğin yerini tutmaz sadece destekleyici bir tedavidir.

Nasıl bir diş fırçası kullanmalıyım?

 • İdeal bir diş fırçasının kılları orta sertlikte, uçları yuvarlatılmış ve her yöne rahatlıkla ulaşabilecek esnek bir başlığı olmalıdır.
 • Dişlerini sert fırçalayan hastalar, meydana gelen aşınmaları ve diş eti çekilmelerini en aza indirmek için yumuşak fırçaları tercih etmelidir.
 • Ortodontik tedavi gören hastaların ağız bakımı braketlerden dolayı çok önemlidir. Bu hastalar özel diş fırçaları ile arayüz fırçalarını mutlaka kullanmalıdır.
 • Cerrahi operasyon sonrası dişler mutlaka ekstra soft diye adlandırılan aşırı yumuşak bir fırça ile fırçalanmalıdır.
 • Engelli hastalar, ileri düzeyde Parkinson hastaları, elini rahat hareket ettiremeyen hastaların ağız ve diş bakımları için mutlaka elektrikli fırçaları tercih edilmelidir.

En uygun ağız ve diş sağlığı bakımı için ise mutlaka diş hekiminize danışınız.

Manuel diş fırçalarıyla şarj edilebilir diş fırçaları arasında fark var mıdır?

Yeni nesil elektrikli fırçalar hastanın uyguladığı basıncı ve süreyi kontrol edebildiği için manuel fırçalar yerine kullanılabilir ancak basınç ve zaman kontrolü olmayan fırçaları dişe vereceği kontrolsüz güç nedeni ile tercih etmemekte fayda vardır. Her iki fırçalamada da amaç diş yüzeyindeki bakteri plağının kaldırılması işlemidir. Doğru yapılan ve kurallara uyulan her iki fırçalamada doğru ağız ve diş sağlığı için yeterlidir.

Diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli?

Aşırı kuvvet uygulayan hastalarda fırça kılları 1-2 hafta gibi bir sürede hızlı bir şekilde dışa doğru açılabilmektedir. Yeni nesil fırçaların üzerinde kullanımla renk değiştiren indikatörler vardır. Bu indikatörler genellikle mavi olup kullanım süresi dolduğunda beyaza dönüşmektedir. İndikatör bulunmayan hastalarda en geç 6 ayda bir diş fırçası değiştirilmelidir.

Nasıl bir diş macunu seçmeliyim?

Ağız ve diş bakımında en önemli etken dişlerin fırçalanmasıdır. Diş macunlarının içerisinde yer alan mineraller dişleri çürüklere karşı korurken diş eti sağlığı için de maksimum korumayı sağlar. Dişlerinde hassasiyet olan hastalar ise diş hekiminin önereceği özel diş macunlarını kullanmalıdır. Beyazlatıcı etkisi olan diş macunları hassasiyete neden olabileceklerinden dolayı uzun dönem kullanılmazlar.

Sadece diş fırçalamak çürüklerden ve diş eti hastalığından korunmak için yeterli midir?

Sadece diş fırçalamak çürüğün ve diş eti hastalığının ana etkeni olan bakteri plağını tamamen uzaklaştıramaz. Dişlerin birbiriyle temas ettiği alanlar veya dişeti çekilmelerine bağlı olarak oluşan boşluklar için arayüz fırçası ve diş ipi kullanımı da gereklidir.

Arayüz fırçası ve diş ipi kullanımı neden önemlidir ve nasıl kullanılır?

Diş fırçası ve diş macununun ulaşamadığı yerlerde arayüz fırçasının ve diş ipinin kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle dişlerinde çapraşıklık olan hastaların diş ipi kullanımı zorunludur. Diş eti çekilmesi olup kök yüzeyleri açıkta olan hastaların, ortodonti hastalarının, porselen köprüleri veya implant üstü protezi olan hastaların arayüz fırçası kullanımı zorunludur.

Arayüz fırçası nasıl kullanılır?

 • Arayüz fırçası dişlerin arasındaki boşluklardan hafif bir kuvvetle geçecek sekilde, diş etinin hemen üstüne yerleştirilir. İleri geri hareket ettirilerek bölgenin temizliği sağlanır. Daha sonra akan suda arayüz fırçası yıkanır. 
 • Ulaşılması zor bölgelerde arayüz fırçasının ucunu hafif kıvırarak eğebilirsiniz.
 • Arayüz fırçaları birkaç defa tekrar kullanılabilir. Yıpranma ve eğilmeler belirginleştiğinde yeni bir arayüz fırçasına geçilmelidir.
 • Kapaklı olan küçük arayüz fırçalarının temizlik açısından tercih edilmesinde fayda vardır.

Ağız duşu nedir?

Ağız ve diş sağlığını destekleyen bu ürünler su ile havayı basınçlı şekilde ara yüzeylere ve protezlerin altına püskürterek bu bölgelerde sıkışmış tüm gıda artıklarını temizleyen cihazlardır. Ortodonti ve implant üstü protez hastalarının tercih edebileceği ürünlerdir. Bu cihazlar arayüz fırçası ve diş ipine alternatif değil yardımcıdır.

Ağız suları ve ağız gargaraları kullanımı zorunlu mudur?

Ağız gargaraları ve ağız suları ağız ve diş sağlığını desteklemek için kullanılabilirler. Ağız gargaralarının kullanımı hiçbir zaman diş fırçalamanın ve/veya diş arası temizliğinin yerine geçmez. Sadece destekleyici etkiye sahiptir.