ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Diş estetiği

Estetik bilim dalının diş hekimliği ile bir araya gelmesi sonucu estetik diş hekimliği bilimi meydana gelmiştir. Bu bilimin amacı; kişinin yüz yapısı, teni, rengi ve hatta kişiliğiyle uyum içinde, kişiye yakışan diş yapısını ona kazandırmayı hedeflemektedir. Dişte estetik oranlar ve çeşitli geometrik parametrelerle ilişkili de olsa kişiye özel yani subjektiftir. Kesinlik olamaz, birine yakışan diş formu veya renk başka birinde güzel olacak diye bir kaide yoktur. Kişiye özel planlanır ve uygulanır. Estetik Diş Hekimliği’nde kişiye uyumlu, rahat, kullanılabilir dişler yapılmasının yanında kişiyi mutlu edebilecek güzelliği yakalamak esas meseledir. Bu sistemde kişiye özel gülüş tasarımı yapılarak işe başlanır. Başarılı bir gülüş tasarımı diş hekimi hasta ve teknisyen arasındaki takım çalışmasına bağlı olarak meydana gelir. Estetik diş hekimliği; kozmetik konturlama, kompozit dolgular, diş beyazlatma tedavileri, estetik bonding uygulamaları, porselen laminate-kron-köprüler, inley-onley tedavileri, ortodontik tedaviler gibi birçok tedaviyi kapsar.

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarım takımının bir üyesi olarak en önemli işiniz, gülüşünüzde neyi sevmediğinizi ve neyi değiştirmek istediğinizi tam olarak belirtmenizdir. İlk randevunuzdan önce şu soruların cevaplarını bir düşünün:

  • Diş renginiz hakkında neyi beğeniyor veya neyi beğenmiyorsunuz?
  • Güldüğünüzde veya dudaklarınız serbest pozisyondayken dişlerinizin görünme miktarından memnun musunuz?
  • Dişlerinizin ‘Hollywood Gülüşü’ gibi mükemmel bir şekilde düz olmasının yanısıra parlak olmasını mı yoksa daha doğal renklerde ve şekillerde mi olmasını istersiniz?
  • Gülümsediğinizde diş etlerinizin daha çok veya daha az mı görünmesini istersiniz?
  • İstediğiniz gülüşle ilgili biriktireceğiniz fotoğrafları yanınızda getirmeniz çok işe yarayacaktır. Hatta özlediğiniz eski gülüşünüze ait fotoğraflarınız bile, güzel bir çıkış noktası olabilir.
  • Şimdi istediğiniz güzelliğinize güzellik katacak gülüşü yaratmanın tam zamanı!!